ZYXEL PRESTİGE 792H NOKTADAN NOKTAYA GSHDSL MODEM KURULUMU

ZYXEL PRESTİGE 792H NOKTADAN NOKTAYA GSHDSL MODEM KURULUMU

Noktadan noktaya G.SHDSL hizmeti nedir?  2 yada daha fazla noktada bulunan ofisler arasında uzak alan ağ bağlantısı gerçekleştirerek,bu ofislerin kendi aralarında ses, video ve  data transferi yapmalarına olanak sağlayan sistemlerdir.

Noktadan Noktaya Gshdsl hizmetini tanıdıktan sonra kuruluma geçebiliriz.

Öncelikle modemimizin line,ethernet ve adaptör kablolarının takılı olduğundan emin olmalıyız.

Web tarayıcımızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modemimizin şifre ekranına ulaşıyoruz. Şifre ekranında kullanıcı adı admin şifre olarak 1234 yazarak modemimizin arayüzüne ulaşıyoruz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem arayüzümüz

Modem arayüzümüzde ekranın sol bölümünde yer alan “wizard setup” -“Connection Setup” sekmelerine tıklıyoruz. Açılan bölümde servis type olarak Merkez şubemiz için Server diğer şubemiz için Client seçiyoruz. Max ve min rate değerlerimiz modemimizin alacağı minimum ve max hız değerlerini göstermektedir. Bu değerlerimiz aşağıdaki gibi seçilmelidir. Standart mode olarak Annex B seçeneği seçilerek Next butonuna basıyoruz.

Açılan sayfada Mode kısmında Kurulumu Route Mode ya da Bridge Mode olarak iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Biz Mode kısmında Routing seçtik. Encapsulation olarak RFC 1483 , Multiplex:LLC seçiyoruz. Burada diğer alt yapı değerlerinde farklı olarak Vpı:0 Vcı:35 seçerek Next butonuna basıyoruz.

Modemimizin noktadan noktaya gshdsl ayarları tamamlanmıştır.

Özet olarak noktadan nokta bağlantılarda aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Kurulum: Kurulum Route Mode ve Bridge Mode olmak kaydıyla iki şekilde gerçeklenebilmektedir. Bridge Mode: Bu tip bağlantıda cihazlar birbirleri ile köprülenir. Her iki lokasyonun aynı subnette olmasında bir sakınca yoksa bu bağlantı tipini seçmek önerilir. Route Mode: Lokasyonlar farklı subnettedir.

Route Mod Kurulum Kurulum için örnek olarak: Merkez tarafının subneti 192.168.1.0 olsun. Şube ise 192.168.2.0 olsun.

Notlar :

1- 11-3 kısmında yapılan bir değişikliğin, 11-1’de de kaydedilmesi gerekmektedir.

2- Menülerde yapılan değişikliğin kaydolduğundan emin olmak için aynı menüye tekrar girerek kontrol ediniz.

3- Cihazlara uzak erişimi menu 24-11’den yapılandırabilirsiniz.

4- Tabloda gösterilmeyen seçenekleri fabrika ayarlarında bırakabilirsiniz.

5- Kurulum öncesinde cihazları resetlemeniz önerilir.

6- Bridge mod kurulumda, ağda zaten bir DHCP sunucusunun var olduğu varsayılmıştır. Eğer ağda IP dağıtımını 79x yapacaksa, sadece bir cihaz üzerinde route mod kurulumda olduğu gibi yapılandırılabilir

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz