ZYXEL VMG3312 B10B MODEM IŞIKLARI VE ANLAMLARI

ZYXEL VMG3312 B10B Modemler önceki ismi ile TTNET, şirketler arası birleşmeden sonra TÜRK TELEKOM logolu olarak, kampanya kapsamında kullanıcılara ücretsiz olarak verilmiştir. ZYXEL VMG3312 B10B modemler adsl ve vdsl özellikli olarak üretilmişlerdir. Modemi adsl, ultranet, hipernet ve fibernet tarifelerde sorunsuzca kullanmak mümkündür. Daha önceki yazılarımızda modem bağlantıları ve kurulum adımları hakkında bilgi vermiştik. Modem kurulumuna geçmeden önce kurulum adımlarını incelemeniz faydanıza olabilir.

ZYXEL VMG3312 B10B MODEM KURULUMU ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yukarıdaki Modem Kurulum adımlarına dikkat edilmeden yapılan bağlantılarda modem buluşmama,ıp alamama ve wifi sorunları oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda modem üzerinde yanan yada yanmayan ışıklara göre nerede hata yapıldığı tespit edilerek bağlantı ya da kurulum kontrolleri yapılabilir. Modem üzerinde yer alan ışıklar ve anlamlarını sırası ile incelemeye çalışalım.

POWER IŞIĞI: Modem üzerinde yer power ışığı modemin enerji ışığıdır. Modem adaptörünü bir prize taktığınızda bu ışık öncelikle yeşil olarak yanıp sönmeye başlar. Modem hazır hale geldiğinde yeşil ışık sabit olarak yanmaya başlar. Power ışığı hiç yanmıyor ise öncelikle modem adaptörü yada adaptörü taktığınız priz kontrol edilmelidir. Her ikisi de çalışıyor ise modem kaynaklı sorun bulunabilir. Modem çağrı merkezi ile görüşerek garanti kapsamı hakkında bilgi alınabilir.

İNTERNET IŞIĞI: Bu ışık modeminizin ıp alıp almadığını gösteren ışıktır. İnternet ışığı yeşil ve sabit olarak yanıyor ise modeminiz ıp almış anlamına gelmektedir. İnternet ışığı yeşil ve yanıp sönüyor ise modeminiz ıp almış ve veri alış verişi başlamış anlamına gelmektedir. Bu durumda internet bağlantısı kurulabilmektedir. İnternet ışığınız yukarıdaki örnek resimde olduğu gibi kırmızı renkte ve yanıp sönüyor ise modeminiz ilk anda ıp alamamış anlamına gelmektedir. Bir süre sonra kırmızı ışık yeşile dönüyor ise modem ıp almış hat kullanıma hazır anlamına gelmektedir. Kırmızı ışık sabit olarak yanmaya devam ediyor ise Bu durumda modem ayarları kontrol edilebilir. Ya da bölgesel bir genel arıza durumu olmasına karşı internet servis sağlayıcısı aranarak hat kontrolü istenebilir.

ETHERNET IŞIĞI: Modem üzerinde 4 adet lan1, lan2 ,lan3, lan4 olmak üzere ethernet portu bulunmaktadır. Bu portlardan bir tanesine cihaz takılmış ise cihaz takılan lan portu ışığı yeşil ve sabit olarak yanacaktır. Bu ışık yeşil ve yanıp sönüyor ise modem ve cihaz arasında veri alışverişi başlamış anlamına gelmektedir. Lan ışığı yanmıyor ise ethernet portuna kablo takılmamış olabilir ya da takılan cihaz kapalı olabilir. Bu durumda lan ışığı yanmayacaktır.

WAN IŞIĞI:Modem üzerinde 1 adet wan portu bulunmaktadır. Bu porta bir cihaz bağlanmış ise wan ışığı yeşil ve sabit olarak yanacaktır. Wan ışığı yanıp sönüyor ise cihaz ile modem arasında veri alışverişi başlamış anlamına gelmektedir.

MODEM ÜZERİNDEKİ WAN PORTU (MAVİ PORT) NE İŞE YARAR? BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

WLAN IŞIĞI: Modemdeki kablosuz ağ yani wifi ışığıdır. Bu ışık yeşil ve sabit olarak yanıyor ise modemin wifi ayarları yapılandırılmış ve etkin anlamına gelmektedir. Wlan ışığı yeşil ve yanıp sönüyor ise modeme kablosuz olarak bağlı olan cihazlar ile veri alış verişi yapılıyor anlamına gelmektedir. Wlan ışığı yanmıyor ise modem ayarlarında kablosuz ağ ayarı pasife alınmış olabilir ya da modem üzerinde yer alan wlan tuşuna basılarak kablosuz ağ devre dışı bırakılmış olabilir. Yeniden aktif etmek için önceklikle modemin sağ yan tarafından yer alan wlan tuşuna 1 kez basılmalıdır. wlan ışığı yinede yanmıyor ise modem ayarları gözden geçirilmelidir.Modem arayüzünde yapacağınız ayarlar ile kablosuz ağ sinyalinizin kapsama alanını genişletebilirsiniz.

WİFİ KANAL NEDİR? WİFİ KANAL SEÇİMİ NASIL YAPILIR BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

WPS IŞIĞI: Wps ışığı normal şartlarda yanmayan sadece kullanım sırasında yanan bir ışıktır. Modem sağ yan tarafında yer alan wps butonuna basıldığında aktif hale gelmektedir. Şifre girmeden wps uyumlu cihazlar ile kablosuz bağlantı kurulabilmesi için kullanılmaktadır. Wps ışığı yeşil ve yanıp sönüyor ise wps etkin hale gelmiş anlamına gelmektedir. wps ışığı yanmıyor ise wps pasif halde anlamına gelmektedir.

WPS BUTONU NE İŞE YARAR NASIL KULLANILIR BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

DSL IŞIĞI: DSL ışığı modemdeki en önemli ışıklardan bir tanesidir. Modeminizin bağlantıları doğru olarak yapılandırıldığında ve servis sağlayıcınızdan gelen hattınızda sorun yok ise bu ışık tarifenizin çeşidine göre yeşil yada turuncu olarak yanacaktır. Dsl ışığınız yeşil olarak yanıp sönüyor ise hattınız henüz modemde oturmamış anlamına gelir. Bir süre yeşil ışık yanıp sönmeye devam edecektir. Hattınızda sorun yok ise bu ışık Adsl hattı kullanan kullanıcılarda yeşil olarak sabit yanacaktır. Hattınızda sorun var ise dsl ışığı hiç yanmayacaktır ya da yanıp sönmeye devam edecektir. Vdsl tarife kullanan kullanıcılarda dsl ışığı turuncu olarak yanacaktır. Modem üzerinde dsl ışığı turuncu olarak yanıyor ise kullandığınız hat vdsl özellikli bir hat anlamına gelmektedir.

USB IŞIĞI: Cihazın sol yan tarafında yer alan usb girişine disk, printer vs gibi cihazar takıldığında yanan bir ışıktır.Yeşil ve sabit olarak yanıyor ise bağlantı yapılan cihazı alğılamış anlamına gelmektedir. Yanıp sönüyor ise bağlantı yapılan cihaz ile veri alışverişi yapılıyor anlamına gelmektedir. Yanmıyor ise usb bağlantısı yapılmamış anlamına gelmektedir.

Modem ışıkları ve anlamları hakkında bilgi sahibi olduk. Yukarıdaki açıklamalarımıza göre kendi kontrollerinizi yaparak modeminizde ne gibi bir sorun var kolayca tespit edebilirsiniz.

ZYXEL VMG3312 MODEMİNİZİ ACCESS POİNT OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ. MODEM AYARLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK GÜNCEL KONULAR, HEDİYE ÇEKLERİ,İNDİRİM VE ÇEKİLİŞ KAMPANYALARI HAKKINDA İLK KAZANAN SİZ OLABİLİRSİNİZ

Zorluteknoloji FACEBOOK Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji TWİTTER Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji İNSTAGRAM Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji YOUTUBE Kanalımız İçin Tıklayınız

ZYXEL VMG3312 B10B MODEM IŞIKLARI VE ANLAMLARI” için 2 yorum

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz