ZYXEL VMG8324-B10A BRIDGE (KÖPRÜ) MOD KURULUMU

 

İnternet ortamında kişisel verilerin korunması, şirket ağının güvenliği gibi bir çok konu için kullanım alanlarına göre ağ güvenliğine önem verilmelidir. Ağ güvenlikleri bireysel olarak pc üzerinde çeşitli programlar ile sağlanabileceği gibi modem sonrasına eklenecek firewall cihazları ile de sağlanabilmektedir.  Ana modemin köprü olarak kullanılması ve çıkışına takılacak bir firewall cihazı ile ağ güveliği sağlanabilmektedir. Ayrıca modeminizi access point olarakta kullanabilmeniz için modemin köprü modunda kullanılması gerekmektedir.

ZYXELL VMG8324-B10A MODEM ACCESS POİNT AYARLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Bugün ki incelememizde ZYXEL VMG8324 modemi nasıl köprü moduna alınır. Birlikte inceleyeceğiz.

Öncelikle modem ve bilgisayarınız arasında bağlantılarınızı modem bağlantı şemasına göre yapılandırınız.

Modem bağlantı şemasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya göre yapılandırdı iseniz köprü modu ayarlarına geçebiliriz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:turktelekom 

olarak giriş yapınız.Giriş yapamamanız halinde modem arkasında yer alan reset butonuna basarak modeminizi fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

 

 

 

Açılan menüde alt bölümde yer alan AĞ AYARI > GENİŞ BANT menüsüne tıklayınız.

 

 

Yeni sayfada aşağıda görüldüğü gibi bir ekran gelecektir bu ekranda Ad kısmında MyISP Ethernet yazan satırdaki ”Değiştir” ikonuna tıklanır ve ayarların olduğu sayfa açılır.

 

 

Açılan ekranda ”Mod” kısmı ”Köprü” olarak seçilir. VLAN etkin kutucuğunun işareti kaldırılır. Uygula butonuna basarak ayarlar kaydedilir.

 

 

Yukarıdaki ayarlar kaydedildikten sonra Bridge moda alınan PVC’yi hangi ethernet portuna atayacağımız bir senaryo oluşturmamız gerekmektedir. Örneğin: LAN4 portu için aşağıdaki ayarlar yapılır.

İşlemler için sırası ile alttaki menülerden AĞ AYARI > ARAYÜZ GRUBU menüsüne tıklanır. Açılan ekranda ” Yeni Arayüz Grubu Ekle ” menüsüne tıklanır.

 

 

Açılan ekranda;

1- Grup Adı kısmına bir isim verilir.Bu isim sizin belirlediğiniz herhangi bir isim olabilir.

2- ETH Tipi kısmından bridge moda alınan PVC seçilir.Yukarıda değiştirme seçeneklerinde MyISP Ethernet seçmiştik.Burada da bu seçeneği seçmemiz gerekmektedir.

3- Kullanılabilir Yerel Ağ Arayüzleri kısmından atanacak port seçilir. 4. Ethernet portunu kullanmak istediğimiz için YEREL AĞ LAN4 seçilir.

4- Seçilen Yerel Ağ Portu sol ok (<) ile Gruplandırılmış Yerel Ağ Arayüzleri bölümüne atılır.

5- Uygula butonu ile ayarlar kaydedilir.

 

 

Ayarlar kaydedildikten sonra, Yeni Arayüz Grubu Ekle bölümünde LAN 4 portuna eşleştirdiğimiz bridge mod ayarı bilgisi görüntülenecektir.

 

 

NOT: Yapılan senaryo Modemin 4.ethernet  portundan arkasına bağlanacak olan Gateway cihazının WAN portuna ethernet ile giriş yapılacak şekilde konfigüre edilmiştir.

ZYXELL VMG8324-B10A MODEM ACCESS POİNT AYARLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

AYRICA ZYXEL VMG8324-B10A MODEM AYARLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

ZYXEL VMG8324-B10A BRIDGE (KÖPRÜ) MOD KURULUMU” için 4 yorum

 • 26 Eylül 2018 tarihinde, saat 07:29
  Permalink

  Merhabalar.Bir konuda yardımınızı istiyorum.Türk telekom bana bu modemin aynısını verdi.Ama ben kablosuz performansından hiç memnun değilim.Bende köprü moduna alıp ayrı bir router la kullanmak istiyorum.Yani bütün yükü router a verip hem kablolu hemde wifi yi router üzerinden almak istiyorum.Yalnız burdaki yazanlarda dahil birçok şeyi denememe rağmen bir türlü router dan yayın alamadım.Sürekli internet yok hatası alıyorum.Daha önce kablonetin verdiği netmaster modem kullanıyordum ve onu köprü moduna almak bu kadar sorun olmuyordu.Bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum yada böyle bir kurulumla ilgili daha ayrıntılı bir yazı hazırlarsanız çok daha iyi olur.İyi günler.

  Yanıtla
  • 28 Eylül 2018 tarihinde, saat 23:47
   Permalink

   Merhaba Tekin Bey,
   Yukarıda yazılan işlemler sadece modemin köprü modu ayarları ile ilgilidir. Bunun dışında zyxel cmg8324 modemi köprü olarak kullanabilmeniz için Türk Telekom çağrı merkezinden modeminizi sistemden de köprü moduna aldırmanız gerekmektedir. Türk Telekom tarafında köprü modu ayarları yapılmadan modem üzerinden köprüleyerek bağlantı kuramazsınız.
   İyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: ZYXEL MODEM FABRİKA AYARLARI (RESETLEME) İŞLEMİ | ZORLUTEKNOLOJİ

 • 19 Haziran 2019 tarihinde, saat 21:36
  Permalink

  V lan n işareti pasif öle oluncada hat kopuyor çözğm nedir

  Yanıtla

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz