ZYXEL WRE6505 KABLOLU/KABLOSUZ WİFİ SİNYAL ARTTIRICI

ZYXEL markasının internet kullanıcılarına büyük kolaylıklar getiren wifi kablosuz menzil artırıcı ürünü olan Zyxel WRE6505 hakkında bilgi sahibi olmaya ne dersiniz.

Ürün sahip olduğu üstün özellikler ve portatif yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ürün Kutusu içerisinden çıkan 1 adet menzil arttırıcı Cihaz ve Ethernet kablosu ile bulunduğunuz ortamdaki wifi sinyalini ister kablolu isterseniz de kablosuz olarak çok uzak mesafelere taşımanızı mümkün hale getiriyor.

Zyxel WRE6505 ürünü üzerinde 1 adet AccessPoint / Repeater butonu bulunmaktadır. Bu buton aracılığı ile AP bölümünde cihazı Ethernet kablosu aracılığı ile Access Point olarak, REPEATER bölümünde ise cihazı kablosuz wifi sinyal Tekrarlayıcı olarak kullanabilirsiniz.

Cihaz üzerinde bulunan Ethernet çıkışına Ethernet kablosu takarak çok uzak noktalara Accesspoint olarak wifi sinyalinizi kayıpsız taşıyabilir ya da ve repeater aracılığı ile aldığınız wifi sinyalini Ethernet çıkışı yardımı ile Smart televizyon, Tivibu, Yazıcı gibi Ethernet bağlantısı gerektiren cihazlarda kullanabilirsiniz.

Cihaz üzerinde bulunan sinyal gösterge simgesi ile yakaladığınız sinyalin kalitesini görmeniz mümkündür. Cihaz yakaladığı sinyal kötü olduğunda kırmızı ışık ile sizi uyarmaktadır. Cihazdan max performans alabilmeniz için cihazı en uygun noktaya koyarak üzerindeki sinyal ışığının yeşil olarak yanmasına dikkat edilmelidir.

En düşük sinyal noktalarında yaptığımız Ap Mod ve Repeater Mod testlerinde cihaz oldukça iyi bir performans sergilemiştir.

Cihaz tak çalıştır özeliği ile son kullanıcıların kolaylıkla kurup kullanabileceği şekilde tasarlanış olarak sunulmaktadır.

Cihazı elektronik mağazalardan temin edebileceğiniz gibi internet servis sağlayınız Türk Telekom’dan da satın alabilirsiniz. Ürüne Türk Telekom’un Zyxel WiFi Repeater Kampanyası ile piyasa fiyatlarının çok altında 12 ay ya da 24 ay taksit seçenekleri ile sahip olabilirsiniz.

Cihaz özelliklerini öğrendiğimize göre kuruluma geçebiliriz.

WPS Butonu ile Zyxel WRE6505 Repeater (Sinyal Tekrarlayıcı )Kurulumu Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle cihazınızı bir elektrik prizine takarak açma kapama tuşu aracılığı ile açınız ve Repeater moduna alınız.
 • Kısa bir süre bekleyiniz. Cihaz üzerinde Power ışığının yanıp söndükten sonra yeşil olarak sabitlendiğini göreceksiniz.
 • Wps özelliği bulunan modeminiz üzerinden wps butonuna 2 sn kadar basılı tutunuz. Modeminizde wps butonu yok ise diğer aşamalarda anlatacağımız şekilde kablo yardımı ile kurulum yapacağız.
 • Zyxel WRE6505 cihazınız üzerinde bulunan wps butonuna (siyah alan) 2 sn kadar basılı tutunuz.

Bu işleminiz bittiğinde modeminiz ve Zyxel WRE6505 cihazınız kablosuz olarak eşleşecektir. Bu eşleşme sonucunda Zyxel WRE6505 cihazınız modemden aldığı wifi sinyalini tekrarlayarak ortama yaymaya başlayacaktır. Repeater modda modemde kullandığınız wifi şifresini kullanabilirsiniz.

Ethernet Kablosu ile Zyxel WRE6505 Kurulumu (Access Point Mod) Nasıl  Yapılır ?

 • Zyxel WRE6505 Cihazınızı elektrik prizine takarak çalıştırınız ve Ap Mod bölümün alınız.
 • Cihazın alt bölümünde yer alan Ethernet bağlantı bölümü ile bilgisayarın arasına kutu içerisinden çıkan Ethernet kablosu ile bağlantı kurunuz.
 • Web tarayıcınızın adres satırına http://zyxelsetup yazarak enter basınız.

Açılan sayfada şifre olarak 1234 yazarak Oturum Aç butonun basınız.

 • Şifre değiştirme ekranında herhangi bir değişiklik yapmadan Yok say butona basarak geçiniz.

 • Cihaz arayüzüne ulaştınız. Burada ekranın sol bölümümde yer alan ayarlar butonuna basınız. Ağ menüsü içerisinde Kablosuz ağ 2,4 ve Kablosuz ağ 5 ghz seçenekleri görülecektir. Yapacağınız ayarlar iki seçenek içinde aynıdır.
 • Genel başlığına tıklayınız. Ağ Adı SSID bölümünde Access pointinize bir isim belirleyiniz ve uygula butonuna basınız

 • Güvenlik bölümüne tıklayınız. Burada da Access pointinize bir  wifi şifresi belirleyerek uygula butonuna basınız.

Ayarlarınızı tamamladınız. Modeminizin herhangi bir Ethernet portundan alacağınız Ethernet kablosu ile Zyxel WRE6505 cihazını bağlayınız. Artık Ethernet kablosu aracılığı ile modemden aldığınız wifi sinyalini çok uzak noktalara götürebilir ve kayıpsız olarak bağlantı sağlayabilirsiniz.

Repeater ve Access Point modlarında yaptığımız testlerde Access point modunda cihazın daha etkin kullanıldığını test ettik. Tabi burada sizin cihazı neden tercih ettiğiniz önemlidir. Access point modda kablo yardımı ile bağlantı kurulur iken Repeater modda bağlantı tamamen kablosuz olarak kullanılmaktadır.

Benzer özellikler taşıyan TpLink Homeplug cihazlara buradan ulaşabilirsiniz.

ZYXEL WRE6505 KABLOLU/KABLOSUZ WİFİ SİNYAL ARTTIRICI” için 2 yorum

 • 18 Eylül 2018 tarihinde, saat 21:19
  Permalink

  Merhaba,
  Faydalı bir inceleme olmuş. Bu cihazı repeater olarak kullanıp ethernet çıkışından Tivibu (iptv) bağlamak istiyorum. Bu şekilde canlı yayınları izleyebilir miyim? Sitedeki yazıda tivibu izlenebileceği yazıyor ama emin olmak istedim.
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • 24 Eylül 2018 tarihinde, saat 15:19
   Permalink

   Merhaba Volkan Bey,
   Evet belirtiğiniz şekilde repeater olarak kullanbilir ve tivibu çalıştırabilirsiniz. Türk Telekom tivibu abonelerinde ev içinde kablolamanın mümkün olmadığı yerlerde zyxelin wre6505 modeli ve tplink in homeplug cihazlarını kullanmaktadır. Tplink homeplug bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.iyi günler dileriz.

   Yanıtla

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz