ASUS DSL-AC51 MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR?,ASUS DSL-AC51 MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR?,ASUS DSL-AC51 KABLOSUZ MODEM AYALARI NASIL YAPILIR?

 Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan modem bağlantılarında modeminizin dsl ışığı yanmayacak ve bağlantı kurulamayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz modem kurulum adımlarına devam edebiliriz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan modem arayüz şifre ekranında kullanıcı adı otomatik olarak “admin” gelecektir. Hemen altında yer alan yeni parola bölümüne bir şifre belirleyiniz. Aynı şekilde alt kısıma da belirlemiş olduğunuz bu şifreyi yazınız ve ileri butonuna basınız. Daha önce bir kurulum yaptıysanız bu ekranda kullanıcı adı ve şifreniz sorulacaktır. Bu ekrana belirlediğiniz şifrenizi girerek ilerleyiniz. Şifrenizi hatırlamıyor iseniz modem arkasında yer alan reset butonuna basarak ayarlarınızı sıfırlayınız.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre adımlarını geçmenizin ardından kullandığınız dsl teknolojisine göre Adsl ya da Vdsl olarak seçim yapınız. Genellikle servis sağlayıcıların kullandığı hızlar şu şekildedir.

1mbit ten 24mbite kadar olan tarifeler adsl tarifelerdir. 24 mbitten 100 mbite kadar olan tarifeler vdsl (hiper yada fiber) tarifelerdir. Buna göre seçim yapılabilir. Tabi bu genel bir fikir. Hız seçenekleri servis sağlayıcılara göre değişmektedir.

ADSL-ATM

VDSL-PTM

Yaygın olarak vdsl teknolojisi kullanıldığı için ayarlarımızı vdsl e göre yapılandıracağız. Seçim işleminizin ardından açılan ekranda ülke kısmında Türkiye seçiniz.

ISP bölümünde tüm tivibu kullanıyor iseniz seçeneklerden tivibuyu seçiniz. Tivibu kullanmıyor iseniz tüm servis sağlayıcılar için alt yapı değerleri aynı olduğu için listede olmayan seçiniz. Wan bağlantı türü kısımında ülkemiz için standart alt yapı değeri olan PPPOE seçiniz. Vlan ID bölümünde 35 seçiniz ve ileri butonuna basınız.

Açılan yeni ekranda kullanıcı adı ve parola bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi yazınız. Kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezi ile iletişim kurabilirsiniz.

Tüm Servis Sağlayıcı Çağrı Merkezi Numarasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Domain Adlarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazmanızın ardından ileri butonuna basınız.

Açılan yeni ekranda modeminizin 2,4 Ghz ve 5Ghz kablosuz frekansı için bir kablosuz ağ adı ve şifresi belirleyiniz. Belirleyeceğiniz şifrenin en az 8 haneli içerisinde bir büyük birde küçük harf olmasına dikkat ediniz.

Şifre işlemlerinizin ardından ileri butonuna basınız.

Yeni ekranda yapmış olduğunuz değişiklikleri içeren bir tablo gelecektir. Bu ekranda gerekli kontrolleri yaparak tamamlandı butonuna basınız.

Tebrikler ASUS DSL-AC51  modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız. Web arayüz ekranlarınızı kapatarak internete bağlanabilirsiniz.