ADSL MODEM NASIL RESETLENİR, VDSL MODEM NASIL RESETLENİR,MODEM RESETLEME ADIMLARI, MODEMİ FABRİKA AYARLARINA ALMA ADIMLARI, İNTERNET RESETLEME ADIMLARI, MODEM FABRİKA AYARLARI, MODEM RESETLEME, MODEM SIFIRLAMA

Hiç kuşkusuz internet dünyasının kapılarını açan, bizi dış Dünya ile irtibatlandıran en önemli ara birim modemlerdir. İnternet bağlantısı, servis sağlayıcılardan gelen dsl sinyalinin çözümlendiği çeşitli tasarım ve özelliklerde yer alan bu modemler ile sağlanmaktadır. Çoğu zaman servis sağlayıcılardan ücretsiz olarak sunulan modemler isteğe bağlı olarak elektronik mağazalardan da satın alınabilmektedir.

İnternet bağlantısının yapılabilmesi için Modem Bağlantılarının doğru olarak yapılandırılması gerekmektedir. Hatalı yapılan modem bağlantılarında modem ayarlarınız doğru olsa da bağlantı kurulamayacaktır.

Modem Bağlantılarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Modem cihazlarımız üzerinde çok sayıda özellik bulunmaktadır. Bu özellikleri kullanabilmemiz için zaman zaman modem ayarlarını değiştirmemiz ya da modem sıfırlama/modem resetleme yapmamız gerekebilir. Bu işlemler için modem arayüz şifresini bilmemiz gerekmektedir. Eğer daha önce modem arayüz şifresini değiştirmediyseniz standart modem arayüz şifreleri ile modemi resetlemeden giriş yapabilirsiniz.

Modem arayüz şifrenizi daha önce değiştirdi iseniz modeminizi resetlemeniz yani modemi fabrika ayarlarına almanız gerekmektedir. Her modemde, modemin arkasında ya da yan tarafında küçük bir delik şeklinde reset butonu bulunmaktadır. Modem resetleme işlemleri bu içe doğru tasarlanmış küçük reset butonları aracılığı ile yapılmaktadır. Modem resetleme işlemi tüm modemler için standart olsa da bazı modemler ekstra işlemler isteyebilmektedir. İki yöntemde de modem resetleme nasıl yapılır birlikte incelemeye çalışalım.

Birinci Yöntem:

Modem çalışır durumda iken modemin arkasında yer alan reset butonuna ince kürdan şeklinde bir cisim ile 10 sn kadar basılı tutulur. Basılı tutma sırasında modem üzerindeki ışıkların söndüğü görülür. 10 sn sonra elimiz basılı tuttuğumuz reset butonundan çekilir. Kısa bir süre modem ışıklarının sabitlenmesi için beklenir. Modem ışıkları sabitlendiğin de modem arayüzüne tekrar giriş yapılarak standart fabrika şifreleri ile giriş yapılır.

İkinci Yöntem: zyxel gibi bazı modem markalarında bu işlem yapılmalıdır.

1. Öncelikle Cihaz açma / kapama tuşuna basılarak modemi kapalı duruma getirilir. (Modem ışıkları tamamen sönmelidir)

2. Cihaz kapalıyken arka kısmında bulunan reset tuşuna (küçük bir tuş genellikle içe doğru bir delik şeklindedir) kalem ucu ile basılı tutunuz.

3. Reset tuşu basılıyken elinizi reset tuşundan çekmeden modem açma / kapama düğmesine basarak modemi tekrar açınız.

4. Modemin tüm ışıkları sönüp yeniden yanıncaya kadar (yaklaşık 20 Sn.) reset tuşuna basılı bir şekilde tutarak işlem bittikten sonra reset tuşundan elinizi çekiniz.

5. Reset tuşundan elinizi çektikten sonra power ve dsl ışıkları sabit oluncaya kadar bekleyiniz.

Çok Önemli Not :Resetleme işleminin gerçekleşmesi için 1. ve 4. seçenekler yapılırken elinizin reset düğmesinden çekilmemesi gerekmektedir, aksi taktirde resetleme işlemi gerçekleşmez. Ayrıca reset işleminden sonra modem üzerindeki tüm bilgiler ve yapmış olduğunuz tüm ayarlar modem arayüzünden SİLİNECEKTİR. Modeminiz Fabrika ayarlarına dönecektir. Modem reseti sonrası yeniden kurulum gerekmektedir.

Comments are closed.