TP LİNK TD854W modem, Türk Telekom tarafından lokum adsl kampanyası kapsamında günlük internet müşterilerine verilmiş bir modemdir. Bu modem, sadece adsl altyapısı ile kullanılabilir ve 24 mbite kadar adsl bağlantılarında kullanılabilir.

TİP LİNK TD854W modem kurulumuna geçmeden önce, modem ve bilgisayarınız arasındaki bağlantıların doğru yapılandırıldığından emin olun.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASINDAKİ BAĞLANTI ŞEMASINI BURADAN GÖREBİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdıysanız, kurulum adımlarına devam edebilirsiniz.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem şifre ekranına ulaşın.

Burada;

  • Kullanıcı adı olarak “admin”
  • Şifre olarak “ttgalaksi” yazarak giriş yap butonuna basın.

Yazdığınız şifreyi kabul etmemesi halinde, modem arka yüzünde yer alan reset butonuna basarak modeminizi resetleyin.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre ekranını geçtikten sonra, aşağıdaki şekilde modem arayüz ekranınız gelecektir.

Modeminizin kablolu kurulumu için “Kurulum” – “Wan” sekmelerine tıklayın.

Açılan bölümde, modeminizde kaydedilmiş bir ayar varsa “Current Atm vc Table” alanında “Seçiniz” bölümünü işaretleyin. Seçeneği işaretledikten sonra, hemen altta açılan ekranda vpı:8 vcı:35 kanal modu olarak PPPoE seçin. PPP Ayarı bölümümüzde, kullanıcı adı ve şifre ekranına servis sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazarak “Değiştir” seçeneğine tıklayarak değiştirdiğimiz ayarları kaydedin. Servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren kullanıcı adınızın sonunda yer alan @domain adınızı yazmayı unutmayın.

TÜM İNTERNET SAĞLAYICILARININ DOMAİN ADLARINI BURADAN GÖREBİLİRSİNİZ

Modeminizde daha önce kaydedilmiş bir ayar yoksa ve ilk kez kurulum yapıyorsanız, ekle butonuna basarak alt yapı ayarlarınızı modeminize girebilirsiniz.

TİP LİNK TD854W Kablosuz Modem Ayarları Nasıl Yapılır?

Modeminizin kablosuz ayarları için “Kurulum” – “Wlan” sekmelerine tıklayın. Açılan sayfamızdan, ekranın sol bölümünde bulunan “Temel” sekmesine tıklayın. SSID bölümümüzde, kablosuz ağlarda görmek istediğimiz ağ adını yazarak uygula butonuna basıyoruz. Kanal numarası bölümünde, kablosuz ağ kalitesi veya kablosuz ağ mesafesi için bir kanal numarası seçin. Burada seçeceğiniz kanal numarası, wifi kalitenizi belirleyecektir.

Wifi kanalları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ayarlarımızın kaydedilmesi için 20 saniye kadar geri sayımı bekliyoruz.

Modemimizin kablosuz şifresi için, sol bölümde yer alan “Güvenlik” sekmesine tıklayın. Şifreleme olarak “WPA(AES)” seçin. Psk Anahtarı bölümünde, modeminize en az 8 haneli bir kablosuz ağ şifresi belirleyerek uygula butonuna basın.

Daha detaylı ve uygulamalı modem kurulum adımlarına, aşağıdaki Youtube kanalımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

TP LİNK TD854W Modem Kablolu ve Kablosuz Ayarlarını Tamamladınız. Web Sayfalarınızı Kapatarak İnternete Bağlanabilirsiniz.