TP-Link VC220-G3u, Türk Telekom’un sunduğu hızlı internet hizmetine uyumlu bir modem router çözümüdür. Bu modem router, hem kablosuz hem de kablolu bağlantılar için gerekli olan özellikleri sağlar. Ayrıca kolay kurulum, güvenlik ayarları ve kablosuz şifre değiştirme gibi işlevlere de sahiptir.

Bu makalede, TP-Link VC220-G3u modem kurulumunu adım adım anlatacağız. Modem kurulumuna başlamadan önce, modem ve bilgisayar arasındaki bağlantıyı doğru yapmanız gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde DSL ışığınız sabitlenmeyecektir.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASINDAKİ BAĞLANTI ŞEMASINI BURADAN GÖREBİLİRSİNİZ

Modem Kurulumu İçin Gerekli Bağlantılar

Modem kurulumunu yapmak için aşağıdaki bağlantılara ihtiyacınız olacaktır:

Bir bilgisayar veya akıllı telefon

Bir kablosuz veya kablolu internet bağlantısı

Bir USB portu

Bir Ethernet kablosu

Modem Kurulumu İçin Gerekli Adımlar

Modem kurulumunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Modeminizi açın ve üzerindeki DSL ışığının yanması gerektiğini kontrol edin.

Bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda web tarayıcısını açın ve adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın.

Karşınıza çıkacak kullanıcı adı ve şifre ekranında, TP-LINK VC220-G3u kullanıcı adını admin olarak girin ve şifrenizi turktelekom olarak girin. Oturum aç butonuna tıklayın.

Eğer ilk giriş yaparken bir sertifika veya güvenlik uyarısı alırsanız, gelişmiş seçeneklerine tıklayarak 192.168.1.1 adresini güvenli olarak işaretleyin.

Eğer ilk giriş yaparken bir şifre değiştirme isteği alırsanız, Geç butonuna tıklayın veya yeni bir şifre belirleyin.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modeminizin arayüz ekranında, Kolay Menü seçeneğine tıklayın.

Kolay Kurulum seçeneğine tıklayın.

İleri butonuna tıklayın.

Kullanıcı Adı ve Şifre alanlarına internet servis sağlayıcınız tarafından verilen kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Kullanıcı adınızın sonunda @domain adınızın yazılı olduğundan emin olunuz.

TÜM İNTERNET SAĞLAYICILARININ DOMAİN ADLARINI BURADAN GÖREBİLİRSİNİZ

VPI:8 VCI:35 Protokol:PPPOE alanlarına ADSL kullanıcısıysanız bu değerleri girin ve ileri butonuna basınız. Eğer VDSL kullanıcısı iseniz VLAN ID:35 olmasına dikkat ediniz.

Tp-link VC220-G3u 2.4Ghz Kablosu Ayarları

Kablosuz etkin işaretleyiniz. Kablosuz Ağ Adı bölümüne kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir kablosuz ağ adı giriniz. Kanal bölümünde kablosuz ağınızın kalitesi için bir kanal modu frekansı seçiniz.

KABLOSUZ KANAL FREKANSLARI VE TERCİH ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Şifre kısmına en az 8 haneli içerisinde bir büyük birde küçük harf olacak şekilde rakamlardan oluşan bir Tp-link VC220-G3u kablosuz ağ şifresi belirleyiniz ve ileri butonuna basınız.

Kaydet butonuna tıklayarak ayarları kaydedin.

Modem Kurulumunu Tamamladığınızda, modeminizin arayüz ekranında başarıyla tamamlandığını göreceksiniz.

Modem Kurulumunu Sorgulamak İçin

Modem kurulumunun başarılı olup olmadığını sorgulamak için, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

Modeminizin üzerindeki internet ışığının yanıp yanmadığını kontrol edin. Eğer internet ışığınız yanıyorsa, modem kurulumunuz başarılı olmuştur.

Bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda web tarayıcısını açın ve herhangi bir web sitesine girmeyi deneyin. Eğer web sitesine girebiliyorsanız, modem kurulumunuz başarılı olmuştur.

Bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda bir hız testi uygulaması kullanarak internet hızınızı ölçün. Eğer internet hızınız beklentinize uygunsa, modem kurulumunuz başarılı olmuştur

TP-LiNK VC220-G3u MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR,TP-LİNK VC220-G3u AC1200 MODEM KURULUMU TP-LİNK VC220-G3u MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR, TP-LİNK VC220-G3u MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR, TP-LİNK VC220-G3u ŞİFRE DEĞİŞTİRME, TP-LİNK VC220-G3u KABLOSUZ AYARLAR NASIL YAPILIR, TP-LİNK VC220-G3u KABLOSUZ ŞİFRE DEĞİŞTİRME, TP-LİNK VC220-G3u WİFİ ŞİFRE DEĞİŞTİRME, TP-LİNK VC220-G3u ARAYÜZ ŞİFRESİ NEDİR, TP-LİNK VC220-G3u MODEM ŞİFRESİ NEDİR, TP-LİNK VC220-G3u 5GHZ AYARLARI, TP-LİNK VC220-G3u 2.4GHZ AYARLARI, TP-LİNK VC220-G3u TÜRK TELEKOM MODEM AYARLARI, TP-LİNK VC220-G3u TÜRK TELEKOM MODEM KURULUMU, TP-LİNK VC220-G3u İNTERNET AYARLARI