Zyxel DX3301-T0, hem ADSL hem de VDSL bağlantıları destekleyen, kablosuz özelliği olan ve IPTV yayınlarını izlemeye uygun bir modemdir. Bu makalede, bu modem ile internete nasıl bağlanabileceğinizi, kablosuz ağ adı ve şifrenizi nasıl değiştirebileceği hakkında bilgi vereceğiz.

Modem ile internete bağlanmak için öncelikle modeminizi doğru şekilde kurmanız gerekmektedir. Modem kurulumu için aşağıdaki adımları takip ediniz:

1.            Modeminizi elektrik prizine takınız ve güç düğmesini açınız.

2.            Modeminizin arkasında bulunan DSL portuna telefon kablosunu takınız. Telefon kablosunun diğer ucunu ise telefon prizine veya splitter cihazına bağlayınız.

MODEM BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

3.            Modeminizin arkasında bulunan LAN portlarından birine Ethernet kablosunu takınız. Ethernet kablosunun diğer ucunu ise bilgisayarınızın Ethernet portuna bağlayınız. Kablosuz bağlantı kullanmak istiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

4.            Bilgisayarınızda bir web tarayıcısı açınız ve adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak Enter tuşuna basınız.

5.            Açılan sayfada kullanıcı adı olarak admin, şifre olarak ise modeminizin arkasında Login Password olarak yazan şifreyi giriniz. Şifrenizi unuttuysanız veya değiştirdiyseniz, modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

6.            Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan hızlı kurulum sihirbazını Skip butonuna tıklayarak geçiniz.

7.            Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan menü sembolüne tıklayınız ve Network Setting > Broadband bölümüne giriniz.

8.            Açılan ekranda internet hattınızın türüne göre ADSL veya VDSL seçeneğinin yanındaki kalem simgesine tıklayınız.

9.            Hattınız ADSL ise, aşağıdaki ayarları yapınız:

1o           Encapsulation: PPPoE

11           PPP Username: İnternet servis sağlayıcınızın vermiş olduğu kullanıcı adını giriniz. Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcınıza ait bir @domain eki olması gerektiğini unutmayınız.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

12           PPP Password: İnternet servis sağlayıcınızın vermiş olduğu şifreyi giriniz.

13           VPI: 8

14           VCI: 35

15           MTU: 1492

16           Hattınız VDSL ise, aşağıdaki ayarları yapınız:

17           Encapsulation: PPPoE

18           PPP Username: İnternet servis sağlayıcınızın vermiş olduğu kullanıcı adını giriniz. Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcınıza ait bir @domain eki olması gerektiğini unutmayınız.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

19           PPP Password: İnternet servis sağlayıcınızın vermiş olduğu şifreyi giriniz.

20           VLAN: Bu seçeneğin işaretli olduğundan emin olunuz.

21           802.1p: 0

22           802.1q: 35

23           MTU: 1492

24           Ayarlarınızı tamamladıktan sonra Apply butonuna tıklayarak kaydediniz.

Bu işlemlerden sonra modeminiz internete bağlanmaya hazır olacaktır. Modeminizin önündeki DSL ve Internet ışıklarının sabit yanmasını bekleyiniz. Eğer ışıklar yanmıyorsa, bağlantılarınızı kontrol ediniz veya servis sağlayıcınızla iletişime geçiniz.

ZYXEL DX3301-T0 Kablosuz Ağ Adı ve Şifre Değiştirme

1.            Ana sayfada sağ üst köşede bulunan menü sembolüne tıklayınız ve Network Setting > Wireless bölümüne giriniz.

2.            Keep the same settings for 2.4G and 5G wireless networks seçeneğinin işaretli olduğundan emin olunuz. Bu sayede hem 2.4 GHz hem de 5 GHz frekansları için aynı ayarları yapabilirsiniz.

3.            Wireless network Name bölümüne istediğiniz bir kablosuz ağ adı yazınız. Kablosuz ağ adınızda Türkçe karakterler (ç, ş, ğ, ö, ü, ı), boşluk veya noktalama işaretleri bulunmamasına dikkat ediniz.

4.            Generate password Automatically seçeneğinin işaretini kaldırınız. Bu sayede modeminizin fabrika ayarlarındaki kablosuz şifresini değiştirebilirsiniz.

5.            Password bölümüne istediğiniz bir kablosuz şifre yazınız. Kablosuz şifrenizde en az 8 karakter olmasına ve Türkçe karakterler (ç, ş, ğ, ö, ü, ı), boşluk veya noktalama işaretleri bulunmamasına dikkat ediniz.

6.            Apply butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydediniz.

Bu işlemlerden sonra modeminizin kablosuz ağ adı ve şifresi değişmiş olacaktır. Yeni kablosuz ağ adı ve şifrenizi kullanarak modeminize kablosuz olarak bağlanabilirsiniz.

ZYXEL DX3301-T0 modem kurulumu, ZYXEL DX3301-T0 ayarları, ZYXEL DX3301-T0 hızlı başlangıç, ZYXEL DX3301-T0 Wi-Fi ayarları, ZYXEL DX3301-T0 güvenlik konfigürasyonu, ZYXEL DX3301-T0 VPN ayarlama, ZYXEL DX3301-T0 firmware güncelleme, ZYXEL DX3301-T0 port yönlendirme, ZYXEL DX3301-T0 şifre değiştirme, ZYXEL DX3301-T0 mesh ağı kurulumu, ZYXEL DX3301-T0 QoS ayarları, ZYXEL DX3301-T0 parental kontrol, ZYXEL DX3301-T0 teknik özellikler, ZYXEL DX3301-T0 arıza giderme, ZYXEL DX3301-T0 destek