ZYXEL VMG3313-B10A MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? ZYXEL VMG3313-B10A MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? ZYXEL VMG3313-B10A KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

ZYXEL VMG3313-B10A Modemler Türk Telekom servis sağlayıcısı tarafından kampanya kapsamında verilen yeni nesil Gigabit Ethernet portlu modemlerdir. ZYXEL VMG3313-B10A modemler üzerinde 3 adet fast Ethernet ve 1 adet Gigabit Ethernet bağlantı noktası bulunmaktadır. ZYXEL VMG3313-B10A modemler vdsl özellikli modemler olup ADSL ve VDSL tüm tariflerde kullanılabilmektedir. ZYXEL VMG3313-B10A modem ile 300 mbite kadar wifi sinyal almak mümkündür.

Modem özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem kurulum adımlarına geçebiliriz. Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığında emin olmalısınız. Hatalı yapılan bağlantılarda modem üzerinde yer alan dsl ışığınız sabitlenmeyecektir.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz. Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında Kullanıcı adı:admin  Şifre:turktelekom yazarak oturum aç butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

MODEM RESETLEME ADINLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Giriş şifre adımını geçmenizin ardından karşınıza mevcut şifrenizi değiştirmenizi isteyen yeni bir ekran gelecektir. Bu ekranda standart olarak gelen turktelekom şifrenizi değiştirebilirsiniz. Ya da atla butonuna basarak mevcut şifre ile devam edebilirsiniz.

Şifre adımlarını geçmenizin ardından karşınıza modem arayüz ekranı gelecektir. Bu ekranda sayfanın en alt bölümünde yer alan AĞ AYARI-GENİŞBANT menülerine tıklayınız.

Karşınıza gelen yeni tabloda internet pppoe sekmesinde kırmızı ile işaretlediğimiz Düzenle butonuna basınız.

Modem ayarlar otomatik olarak standart yapıda gelecektir. Modem kısmında yönlendirme, Kapsülleme bölümünde PPPOE, VPI:8  VCI:35 seçiniz. PPP Kullanıcı adı bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi giriniz.  Modem Türk Telekom tarafından verildiği için @domain kısmı ttnet olarak gömülü gelecektir. Eğer Türk Telekom müşterisi iseniz @ttnet standart olarak geldiği için kullanıcı adınızı sonunda herhangi bir şey eklemeyiniz. Eğer Türk Telekom haricinde diğer servis sağlayıcılarından hizmet alıyor iseniz Siyah ok ile göstermiş olduğumuz Tıklayınız bölümüne tıklayın. Açılan alana servis sağlayıcınızın vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi giriniz. Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yukarıdaki işlemlerin ardından uygula butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

ZYXEL VMG3313-B10A KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Yukarıdaki işlemlerde modemin kablolu ayarlarını tamamladık. Sıra geldi modemin kablosuz ayarlarına yapmaya. Yine daha önce yapmış olduğumuz gibi ana sayfanın en alt bölümünde yer alan AĞ AYARLARI-KABLOSUZ menülerine tıklayınız.

Açılan kablosuz modem ayarları bölümünde Kablosuz seçeneğini Etkin olarak işaretleyiniz. Kanal bölümünde kablosuz ağınızın sinyali kalitesi için bir kanal değeri seçiniz. Burada seçeceğiniz kanal değeri, kablosuz ağ sinyalinin daha geniş bir kapsama alanı ya da kısa mesafe daha kaliteli bir wifi sinyali almanızı sağlayacaktır.

WİFİ KANAL DEĞERLERİ SEÇİMİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

sayfayı aşağı doğru kaydırınız.

SSID bölümünde kablosuz ağınız için bir isim belirleyiniz. Güvenlik modu bölümünde WPA2-PSK seçiniz. Kablosuz ağ şifreniz ilk etapta modem tarafından otomatik olarak işaretli şekilde gelecektir ve kablosuz şifre yine modem tarafından üretilecektir. İsterseniz burada gördüğünüz karmaşık yapıdaki kablosuz modem şifresini kullanabilirsiniz. Kablosuz ağ şifrenizi kendiniz belirlemek istiyor iseniz “Otomatik olarak şifre oluştur” işaretini kaldırarak boş bırakınız. Bu seçenek boş bırakıldığında hemen alt bölümde yer alan Şifre seçeneği aktif olarak olacaktır. Bu alana en az 8 haneli içerisinde 1 büyük bide küçük harf bulunan rakamlardan oluşan bir şifre giriniz. İşlemlerin bitmesinin ardından ayarlarınızı kaydediniz.

Tebrikler modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız. Modem kurulum ekranlarını kaparak internete bağlanabilirsiniz.