Zyxel VMG3625-T50B Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Zyxel VMG3625-T50B Modem, hem ADSL hem de VDSL bağlantılarını destekleyen, çift bantlı Wi-Fi özelliği ve dört adet gigabit ethernet portu ile yüksek hızlı bir modemdir. Bu modem, fiber, kablo ve 3G/4G internet hizmetleri ile de uyumlu çalışır. Ayrıca, USB bağlantı noktası sayesinde harici depolama cihazları, yazıcılar, FTP ve medya sunucuları gibi ekstra fonksiyonlar sağlar. Zyxel Tether uygulaması ile de modem ayarlarınızı kolayca yönetebilirsiniz.

Bu makalede, Zyxel VMG3625-T50B Modem Kurulumu nasıl yapılır, adım adım anlatacağız. Modem kurulumu için öncelikle modeminizi bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza bağlamanız gerekmektedir. Kablosuz bağlantı için modemin altında bulunan Wi-Fi adı ve parolasını kullanabilirsiniz. Kablolu bağlantı için ethernet kablosu ile modemin LAN portunu bilgisayarınızın ethernet portuna bağlayınız. Bağlantıyı sağladıktan sonra, aşağıdaki adımları izleyiniz.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASINDAKİ BAĞLANTI ŞEMASINI BURADAN GÖREBİLİRSİNİZ

Web tarayıcınızı açınız ve adres satırına 192.168.1.1 yazınız. Enter tuşuna basınız.

Karşınıza çıkan kullanıcı adı ve parola ekranında, kullanıcı adı olarak admin yazınız. Parola olarak modemin arkasında bulunan barkod bölümündeki Login Password yazan şifreyi giriniz. Giriş Yap tuşuna basınız. Şifrenizi hatırlamıyorsanız, modeminizi sıfırlayarak fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra, karşınıza çıkan yeni şifre ekranında, isterseniz modeminizin arayüz şifresini değiştirebilirsiniz. İsterseniz de Atla tuşuna basarak ilerleyebilirsiniz.

Karşınıza çıkan Hızlı Kurulum Sihirbazı ekranında, Atla tuşuna basınız.

Modem arayüz sayfasında, sağ üst köşede bulunan menü simgesine tıklayınız.

Açılan menüden, Ağ Ayarı-Geniş Bant seçeneklerine tıklayınız. Eğer bu sayfalar İngilizce olarak geliyor ise, en sağda dil bölümünden Türkçe seçebilirsiniz.

Yeni ekranda karşınıza ADSL ve VDSL ayarlarını yapabileceğiniz geniş bant ayarlar ekranı gelecektir. Bu ekranda kullandığınız DSL tarifesine göre ADSL ya da VDSL olarak ayarları yapmanız gerekmektedir. ADSL:ATM VDSL:PTM Bu ayarları sırası ile inceleyelim;

Zyxel VMG3625-T50B VDSL Ayarları Nasıl Yapılır? Kullandığınız tarife VDSL ise, ekranın en sağında bulunan Değiştir seçeneğine tıklayınız. Karşınıza gelen Zyxel VMG3625-T50B VDSL ayarları ekranında sırası ile alanları dolduralım. Kapsülleme PPPOE seçiniz. VLAN durumunu Aktif ediniz. 802.1p:0 802.1q :35 seçiniz. MTU değerini:1492 olarak değiştiriniz. PPP bilgisi bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi yazınız. Kullanıcı adınızın sonuna servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adını yazmayı unutmayınız. Diğer tüm ayarların aynı olduğundan emin olmanızın ardından Uygula tuşuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

TÜM İNTERNET SAĞLAYICILARININ DOMAİN ADLARINI BURADAN GÖREBİLİRSİNİZ

Zyxel VMG3625-T50B ADSL Ayarları Nasıl Yapılır? Kullandığınız tarife ADSL ise, ekranın en sağında bulunan Değiştir seçeneğine tıklayınız. Karşınıza gelen Zyxel VMG3625-T50B ADSL ayarları ekranında sırası ile alanları dolduralım. Kapsülleme PPPOE seçiniz. VPI:8 VCI:35 seçiniz. MTU değerini:1492 olarak değiştiriniz. PPP bilgisi bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi yazınız. Kullanıcı adınızın sonuna servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adını yazmayı unutmayınız. Diğer tüm ayarların aynı olduğundan emin olmanızın ardından Uygula tuşuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

TÜM İNTERNET SAĞLAYICILARININ DOMAİN ADLARINI BURADAN GÖREBİLİRSİNİZ

Zyxel VMG3625-T50B Modem Kurulumu işlemini başarıyla tamamladınız. Artık internete bağlanabilirsiniz. Modem ayarlarınızı değiştirmek veya kontrol etmek isterseniz, Zyxel Tether uygulamasını indirebilirsiniz.