İnternet bağlantısı için bir modem kullanmak istiyorsanız, D-Link DSL-2640U modem kurulumu nasıl yapılır, bu makalede size anlatacağız. D-Link DSL-2640U, hem ADSL hem de VDSL bağlantıları destekleyen, kablosuz özelliği olan, 4 portlu bir modemdir. Bu modem ile evinizde veya ofisinizde hızlı ve güvenli bir internet erişimi sağlayabilirsiniz.

D-Link DSL-2640U modem kurulumu için öncelikle modem kutusundan çıkan tüm parçaları kontrol edin. Modem, adaptör, ethernet kablosu, telefon kablosu, splitter ve kurulum CD’si olması gerekiyor. Eğer eksik bir parça varsa, satın aldığınız yere başvurun.

Modem kurulumuna başlamadan önce, servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifre bilgilerini hazır bulundurun. Bu bilgiler, modem arayüzüne giriş yapmanız ve internet bağlantısını kurmanız için gereklidir. Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcınıza göre değişen bir @domain adı olacaktır. Örneğin, TTNET kullanıcıları için @ttnet, Superonline kullanıcıları için @superonline gibi. Servis sağlayıcınızın domain adını bilmiyorsanız, BURADAN ulaşabilirsiniz.

Modem kurulumuna başlamak için, öncelikle modem ve bilgisayar arasındaki bağlantıyı yapın. Bunun için ethernet kablosunu modemdeki LAN portlarından birine, bilgisayarınızdaki ethernet portuna takın. Daha sonra telefon kablosunu splitterin DSL portuna, splitterin telefon portuna telefonunuzu, splitterin duvar portuna da telefon prizine takın. Son olarak adaptörü modemdeki güç girişine, elektrik prizine takın ve modemin açma kapama düğmesini açın.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem ve bilgisayar arasındaki bağlantıyı yaptıktan sonra, bilgisayarınızda bir web tarayıcı açın ve adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın. Enter tuşuna basın. Bu, modemin arayüzüne giriş yapmanızı sağlayacaktır. Karşınıza çıkan kullanıcı adı ve şifre ekranında, kullanıcı adı olarak admin, şifre olarak da admin yazın ve giriş yapın. Eğer bu şifre işe yaramazsa, modemin arkasında bulunan reset düğmesine bir iğne veya kürdan yardımıyla 10 saniye kadar basılı tutun. Bu, modemi fabrika ayarlarına döndürecektir.

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra, karşınıza çıkan ekranda BAŞLAT butonuna tıklayın. Daha sonra DEVAM butonuna tıklayın. Açılan ekranda, bağlantı tipinizi seçin. Eğer ADSL bir tarifeniz varsa, ADSL seçeneğini, eğer VDSL bir tarifeniz varsa, VDSL seçeneğini seçin. Bağlantı tipinizi bilmiyorsanız, servis sağlayıcınızla iletişime geçin. Bağlantı tipinizi seçtikten sonra, İLERİ butonuna tıklayın.

Açılan yeni ekranda, bağlantı tipi olarak PPPOE seçin. VPI değeri olarak 8, VCI değeri olarak 35 girin. PPP kullanıcı adı ve şifre bölümlerine, servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girin. Kullanıcı adınızın sonuna @domain adını da eklemeyi unutmayın. Bu bilgileri girdikten sonra, İLERİ butonuna tıklayın.

Son olarak, açılan ekranda, kablosuz ağ adı (SSID) bölümüne, kablosuz ağınızın görünmesini istediğiniz bir isim yazın. Bu ismi istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Kanal bölümünde, kablosuz ağınızın performansını etkileyen bir değer seçin. Bu değeri otomatik olarak seçebilir veya kendiniz belirleyebilirsiniz. Kablosuz ağınızın güvenliği için, güvenlik modu olarak WPA/WPA2 seçin ve bir şifre belirleyin. Bu şifre, kablosuz ağınıza bağlanmak isteyen cihazların girmesi gereken bir şifredir. Bu şifreyi unutmamaya dikkat edin. Bu ayarları yaptıktan sonra, İLERİ butonuna tıklayın.

Tebrikler, D-Link DSL-2640U modem kurulumunu tamamladınız. Artık internete bağlanabilir ve kablosuz ağınızı kullanabilirsiniz. Modem kurulumu ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, servis sağlayıcınızla veya D-Link müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

D-Link DSL-2640U modem kurulumu, D-Link DSL-2640U modem özellikleri, D-Link DSL-2640U kablosuz modem ayarları, D-Link DSL-2640U modem şifresi, D-Link DSL-2640U modem resetleme, D-Link DSL-2640U modem arayüzü, D-Link DSL-2640U MODEM AYARLARI, D-Link DSL-2640U