ETHERNET KABLOSU (RJ45) NEDİR?,ETHERNET KABLOSU RENK KODLARI NELERDİR?,CAT5 KABLOSU RENK SIRALAMASI NASILDIR?,RJ RENK KODLARI.ETHERNET PORTU RENK SIRASI

Kablolu internet bağlantısı için modem ve bilgisayar arası iletişim ethernet kabloları ile sağlanmaktadır. Ethernet kabloları da kullanım yerlerine göre cat5 ve cat6 olarak sınıflandırılmaktadır.Cat5 ve cat6 kablolar içerisinde bulunan 8 ayrı renkte bakır tellerden oluşmaktadır. Ethernet kabloları üzerinden 1 Gpbs’ e kadar sinyal taşınabilmektedir.

Modem kutuları içerisinden standart olarak 1-1.5 metre uzunluğunda ethernet kablosu çıkmaktadır. Ethernet kabloları genellikle sarı, gri ya da turuncu renkte olabilmektedir.

Cat5,cat6 Kablo kalınlıkları ve yapıları farklı olsa da bağlantı şekilleri aynıdır. Her iki kabloda da ethernet renk sırası aşağıdaki sıraya göre dizilmektedir.

Ethernet renk kodları sırası ile aşağıdaki gibidir.

Kablo uçlarının sırasını her iki tarafta da yanı olacak şekilde karıştırmamaya dikkat ediniz.

SOLDAN SAĞA R45 DİZİLİMİ

  1. Turuncu Beyaz
  2. Turuncu
  3. Yeşil Beyaz
  4. Mavi
  5. Mavi Beyaz
  6. Yeşil
  7. Kahverengi Beyaz
  8. Kahverengi

Ethernet kablosunu Rj45 e nasıl çakacağınızı biliyor musunuz? Yukarıdaki renk sırasına göre Ethernet kablonuzun uçlarını RJ45 soketine doğru olarak çakmanız gerekmektedir. Hatalı çakılan soket bağlantılarında ethernet kablonuz çalışmayacağı için bağlantı kurulamayacaktır.

ETHERNET KABLOSU NASIL ÇAKILIR BURADAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

Ethernet bağlantı kablonuzu yukarıdaki yönlendirmelere göre yapılandırdı iseniz artık bilgisayar ve modem arası bağlantılarınızı yapabilirsiniz. Hatalı yapılan modem ve bilgisayar arası bağlantılarda modem üzerinde bulunan dsl ışığı sabitlenmeyeceği için modeminiz internet servis sağlayıcı ile bağlantı kuramayacaktır.

Modem ve Bilgisayar Arası Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz