TPLİNK ARCHER C5V MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR?, TPLİNK ARCHER C5V FİBER MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR?, TPLİNK ARCHER C5V KABLOSUZ AYARLARI NASIL YAPILIR?

TPLİNK  ARCHER C5V modemler fiber modem olup wan portu üzerinden alınacak sinyal ile kurulum yapılmaktadır. Eve kadar gelen fiber uçlar öncelikle evinizde bulunan farklı marka ve tiplerdeki Fiber sonlandırıcı ONT cihazlarına bağlanır. Fiber sonlandırma cihazı üzerinden alınan data sinyali TPLİNK ARCHER C5V modemin WAN portuna takılarak kurulum adımlarına geçebilir. TPLİNK ARCHER C5V cihazların kurulumu otomatik olarak Türk Telekom tarafından uzaktan yapılmaktadır. Fakat isteyen kullanıcılar kendi kurulum ayarlarını da yapabilmektedir.

Modem ayarlarına geçmeden önce modem bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan modem bağlantılarında modeminizin internet bağlantı ışığı sabitlenmeyecektir.

Fiber Modem Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz.

Modem kurulumu için öncelikle wen tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:admin

yazarak oturum aç butonuna basınız.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modem arkasında yer alan reset butonuna basarak modem ayarlarınızı sıfırlayınız.

Şifre ekranını geçmenizin ardından standart olarak gelen modem fabrikasyon şifresi “admin” şifrenizi aşağıdaki ekranda değiştirebilirsiniz. İsterseniz de herhangi bir değişiklik yapmadan Geç butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.

Şifre ekranlarını geçmenizin ardından modem arayüz ekranınız gelecektir. Bu ekranda ekranın sol bölümünde yer alan Kolay Menü-Hızlı Kurulum seçeneklerine tıklayınız. Açılan ekranda İleri butonuna basınız.

Yeni açılan sayfada servis sağlayıcınız Türk Telekom’dan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazınız. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezine ulaşarak kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi temin edebilirsiniz.

Servis sağlayıcınızın çağrı merkezi numarasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Modemi isterseniz de Türk Telekom dışında bir servis sağlayıcısında da kullanabilirsiniz. Bu işlem için kullanıcı adı bölümünün hemen altında yer alan “TTNET dışında bir servis sağlayıcısı ile kullanmak için Tıklayınız”seçeneğine tıklayınız.

Açılan ekranda servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi giriniz.Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılarına göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız.

Tüm servis sağlayıcılara ait domain adreslerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

İşlemlerin ardından ileri butonuna basınız.

Açılan ekranda modeminizin kablosuz ayalarını yapılandırıyor olacağız. Daha önce modem özelliklerinde bahsettiğimiz gibi modeminizin 2 ayrı wifi frekansı bulunmaktadır.wifi frekansları kullanılan cihaz ve bulunulan yere göre kapsama alanı ve kalite yönünden performans almanızı sağlaycaktır.

İlk wifi ayarımızı 2,4GHz için yapacağız. Kablosuz ağ bölümünde 2,4 ghz için bir kablosuz ağ belirleyiniz.Ağ isminizin sonunda frekans bilgisini belirten bir işaret yada isim yazmanız bağlantı sırasında işlem kolaylığı sağlayacaktır. Kanal bölümünde yine kanal modu ayarı yaparak wifi kalitenizi belirleyebilirsiniz.

Güvenlik bölümünde en az 8 haneli wifi şifrenizi belirleyerek ileri butonuna basınız.

Açılan ekranda 5 ghz için wifi ayarı yapıyor olacağız. Yine bu ekranda da yukarıda yaptığınız ayarları tekrarlayabilirsiniz. İşlemlerin ardından ileri butonuna basınız.

Açılan ekranda yaptığınız değişikleri içeren bir özet tablo gelecektir.  Yaptığınız değişiklikleri kontrol ederek kaydet butonuna basınız.

Yaptığınız ayarlarda hata olmaması halinde aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Kontrol ederek Bitir butonuna basınız.