TP-LİNK VN020-G2u MODEM AYARLARI

TP-LİNK VN020-G2u MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR? TP-LİNK VN020-G2u MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? TP-LİNK VN020-G2u TÜRK TELEKOM MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR? TP-LİNK VN020-G2U KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Modem ayarlarına geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olmalısınız. Hatalı yapılan bağlantılarda modeminiz üzerinde yer alan dsl ışığınız sabitlenmeyecektir.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebilirsiniz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan modem arayüz şifre ekranında;

Kullanıcı adı: admin   Şifre: turktelekom   yazarak oturum aç butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

MODEM RESETLEME NASIL YAPILIR BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

İlk giriş şifre ekranınızı geçmenizin ardından karşınıza şifrenizi değiştirmenizi isteyen yeni bir ekran gelecektir. Bu ekranda isterseniz yukarıdaki turktelekom şifresini değiştirebilirsiniz. İsterseniz de değiştirmeden geç butonuna basarak bu adımı atlayabilirsiniz.

Açılan modem arayüz ekranında ekranın sol bölümünde yer alan “AĞ-WAN AYARLARI”—dsl_internet sekmesinde Düzenle butonuna basınız.

Açılan ekranda bazı ayarlar otomatik gelecektir. Yine kontrol etmeniz açısından VPI:8 VCI:35  Vlan ıd Etkin ve Vlan ID :35 olmalıdır.  Bağlantı tipi olarak PPPOE seçiniz.  PPP Kullanıcı Adı ve PPP şifre bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazınız. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi bilmiyor iseniz servis sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

TP-LİNK VN020-G2u modem Türk Telekom  servis sağlayıcısı tarafından verildiği için kullanıcı adınızın sonundaki domain adı otomatik olarak @ttnet gelecektir. Türk Telekom servis sağlayıcısı kullanıyor iseniz kullanıcı adınızı sonunda bir şey yazmanızı gerek bulunmamaktadır. Farklı bir servis sağlayıcı kullanıyor iseniz  “TTNET dışında bir servis sağlayıcı ile kullanmak için Tıklayınız”  bölümüne tıklayarak diğer ISS ler de de bu modemi kullanabilirsiniz.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yukarıdaki işlemlerin ardından kaydet butonuna basınız.

TP-LİNK VN020-G2U KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Modeminizin kablolu ayarlarını yukarıdaki bölümlerde tamamladınız. Şimdide modemin kablosuz ayarlarını yapılandıralım. Ekranın sol bölümünde yer alan KABLOSUZ- TEMEL AYARLAR menüsüne tıklayınız. Açılan ekranda Kablosuz etkin işaretledikten sonra SSID bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir kablosuz ağ adı belirleyiniz. SSID şifre bölümünde kablosuz ağı güvenliğiniz için en az 8 haneli, içerisinde bir büyük birde küçük harflerden oluşan şifre belirleyiniz.

Kanal bölümünde wifi ağınızın daha uzak mesafelere ulaşması için ya da kısa mesafede daha kaliteli sinyal alabilmek için bir kanal modu seçiniz.

WİFİ KANAL MODU NEDİR? HANGİ KANAL MODU SEÇİLMELİDİR BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Seçim işlemlerinizin ardından kaydet butonuna basınız.

Kablosuz şifrenizi değiştirmek istediğinizde ekranın sol bölümünde yer alan Kablosuz- Kablosuz Güvenliği menülerine tıklayınız. Kimlik doğrulama türü bölümünde WPA-PSK/WPA2-PSK seçiniz. Şifreleme olarak AES seçiniz. Kablosuz şifre bölümünde değiştirmek istediğiniz yeni kablosuz ağ şifrenizi belirleyebilirsiniz. İşlemlerin ardından kaydet butonuna basınız.

Tebrikler. TP-LİNK VN020-G2U  modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız. Web arayüz ekranlarınızı kapatarak internete bağlanabilirsiniz.